تلمبه زدن سیاره خورشید دانشمندان منظومه شمسی

تلمبه زدن: سیاره خورشید دانشمندان منظومه شمسی اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند / خرم

رقابت سالم و رفاقت با گفت‌وگو ایجاد می‎شود | کشور بدون اصلاح‌طلبان به توسعه نخواهد رسید 

اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند / خرم

خرم: اصولگرایان وحاکمیت میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند

عبارات مهم : سیاسی

رقابت سالم و رفاقت با گفت وگو ایجاد می‎شود | کشور بدون اصلاح طلبان به توسعه نخواهد رسید

احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات مذاکره را مهم انکارناپذیر در عرصه سیاست می داند و اعتقاد است که اجرایی شدن این اصل نقطه عطفی در آینده اصلاحات محسوب خواهد شد.

اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند / خرم

این روزها اشخاص سیاسی اصلاح طلب یک به یک به صفی اضافه می شوند که در انتظار مذاکره با نهادهای حاکمیتی و جریان رقیب سیاسی ایستاده هست. آنها به خوبی دریافته اند که کوتاه ترین مسیر بازگشت به سیاست از خلال گفت وگو ترسیم می شود و از همین رو از مدت‎ها پیش تلاش خود در راضی ساختن بزرگان سیاسی جهت پذیرفتن پیشنهاداتشان را شروع کرده اند.

مذاکراتی که اکثریت قریب به اتفاق اصلاح طلبان بر آن تاکید دارند، براساس چه ضروریاتی بنا شده است که اینگونه رضایت طیف های متفاوت این جریان سیاسی را به خود جلب کرده است؟

رقابت سالم و رفاقت با گفت‌وگو ایجاد می‎شود | کشور بدون اصلاح‌طلبان به توسعه نخواهد رسید 

احمد خرم، صورت سیاسی اصلاح طلب، اعتقاد است که اصلاح طلبان سال‎های درازی را جهت دست یافتن به این هدف، از سر گذرانده اند ولی هیچ گاه با هیچ اقبالی از طرف اصولگراها و حاکمیت روبه رو نشدند. وزیر دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به دنبال این هستند که مناقشاتی که بین جناح های سیاسی کشور وجود دارد با مذاکره و گفت و گو حل شود، توصیه ای هم به اصولگرایان داشت. او گفت: اصولگرایان باید کلاهشان را قاضی کنند و بدانند که بدون اصلاح طلبان آینده کشور، آینده توسعه ای و حرکت شتابان به سمت توسعه نیست.

مشروح گفت وگوی او را در ادامه بخوانید:

اصلاح طلبان مدتی است که جهت عوض کردن اوضاع به نفع خود، از مذاکره حرف می زنند و در این میان هم از گزینه های مختلفی جهت آمدن به پای میز مذاکره دعوت کرده اند. چقدر در جریان این روند هستید؟

لازم می دانم که در ابتدا مقدمه ای را در ارتباط با ضروریات یک مذاکره مطرح کنم. مذاکره در پرسشها سیاسی و اقتصادی یک اصل هست، مهم که نباید پیشنهاد آن از سوی کسی رد شود. هر لحظه یک عضو تشکیلات سیاسی باید آمادگی مذاکره را داشته باشد حتی در مواقعی خود نیز داوطلب باشد و پیشنهاد گفت وگو را طرح کند.

اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند / خرم

آنچه که مهم است این است که چقدر سر میز مذاکره بتوانیم نیرومند برخورد کنیم. عنوان دیگری که باید در مذاکره لحاظ شود این است که سناریوهایی که جهت مذاکره تعیین می شود دارای جایگزین باشد. تنها یک سناریو را نمی توان جهت مذاکره گزینش کرد تا هنگامی که که شکست خوردیم دستمان خالی باشد. بنابراین باید با دست پر وارد مذاکره شویم و پرقدرت آن را پیش ببریم تا به نتیجه برسیم. یک روزی در مذاکره برد و باخت مطرح بود. امروز سیاست حاکم بر مذاکرات برد برد هست. یعنی هریک از طرفین باید برنده باشد.

بنابراین مذاکره با تعریف تازه یک معامله هست. در آن بده بستان مطرح هست. در مذاکره باید اصل هزینه فایده حاکم باشد. باید بدانیم که چه هزینه می کنیم و چه فایده هایی از آن می بریم. مذاکره بی فایده که در برگیرنده هزینه تنها باشد، اسمش مذاکره نیست. هر لحظه هم مورد نیاز نیست و نباید انسان از موضع قدرت پیشنهاد بدهد گاهی وقت‎ها که در موضع ضعف هم قرار داده شد باید پیشنهاد مذاکره را مطرح کند.

رقابت سالم و رفاقت با گفت‌وگو ایجاد می‎شود | کشور بدون اصلاح‌طلبان به توسعه نخواهد رسید 

اگر طرف برابر حاضر به آمدن پای میز مذاکره نباشد، چطور؟

حتی اگر طرف برابر ما اعتقاد به مذاکره نباشد باید او را متقاعد به مذاکره کرد. در مذاکره کردار، واکنش‌ها و برخوردهای اخلاقی مورد بررسی قرار می گیرد. مهم است که شما نظر طرف مذاکره را ببینید و اجازه بدهید که او نیز نظر شما را بداند.

اصولگرایان وحاکمیت‌میل مذاکره با اصلاح طلبان ندارند / خرم

بنابراین با لحاظ کردن همه این جوانب، مذاکره باید به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر انجام شود. حتی من اعتقاد دارم جهت برجام که نتیجه مذاکرات بوده، دیگر نباید مذاکره کرد ولی مذاکره با امریکا و اروپا را نباید رها کرد و ادامه مذاکرات را نباید فراموش کرد. باید مذاکره کنیم تا به ارتباط اقتصادی و بعد هم روابط سیاسی منجر شود. دنیا، دنیای تعامل، ارتباط و همکاری هست. بالاخره سمت و سوی اقتصاد هم به سمت جهانی شدن هست. اقتصاد منطقه ای و ملی نیز مطرح است ولی داشتن یک اقتصاد موفق در آینده و حتی در حال حاضر با حضور در بین کشورهای برتر اقتصاد جهانی قابل حصول است.

با اصولی که جهت مذاکره برشمردید، اصلاح طلبان عملا باید جهت اصلاح اوضاع خود در سیاست کشور عزیزمان ایران چه کنند؟ این را هم در نظر داشته باشیم که در هر دو جریان سیاسی تندروهایی هستند که کلا اصل مذاکره را زیر پرسش می برند.

جناح‎های سیاسی داخلی ما دو جناح با طیف های متفاوت هستند. دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب طیف هایی را در خود جای داده‎اند که منطقی فکر می کنند. بخشی که تندرو نیستند و به مذاکره معتقدند، به مسابقه سالم هم اعتقاد دارند.

نباید یک عنوان را فراموش کنیم و آن اینکه مقدمه مسابقه سالم، رفاقت هست. رفاقت هم ایجاد نمی شود مگر با گفت وگو و مذاکره. من فکر می کنم پیشنهاد اصلاح طلبان، پیشنهادی است که نقطه عطف آنان در تعاملات سیاسی خواهد شد. از سوی دیگر اصولگرایان باید کلاهشان را قاضی کنند و بدانند که بدون اصلاح طلبان آینده کشور، آینده توسعه ای و حرکت شتابان به سمت توسعه نیست. پیش نیاز توسعه ایران، همبستگی و انسجام ملی و از همه مهمتر استفاده از همه نیروها در کشور هست. این گام خیلی وقت است که برداشته شده است هست. اصلاح طلبان به دنبال این هستند که مناقشاتی که بین جناح های سیاسی وجود دارد را با مذاکره و گفت و گو حل کنند.

پس آیا با وجود وقت زیادی که از این تصمیم اصلاح طلبان می رسد، آنها دستاورد چندانی نداشته اند؟

چون متاسفانه از طرف اصولگراها و حاکمیت اقبالی به این عنوان نشان داده نشده هست. ولی هم اکنون این نیاز بیش از گذشته احساس می شود چون آینده ای بحرانی پیش پای کشور در سطح منطقه ای و بین المللی قرار گرفته و آینده اقتصادی کشور عزیزمان ایران با توجه به استمرار تحریم ها آینده بحران زده ای خواهد بود.

شما هم چاره کار را در مذاکره می بینید؟

بله؛ باید همه کسانی که به منافع ملی فکر می کنند با هم ارتباط داشته باشند و با هم گفت وگو کنند و از همه مهمتر اینکه مصالح ملی را خط قرمز خود بدانند نه پرسشها جناحی، منافع شخصی و حاکمیتی را.

درست است که منافع ملی خطر قرمز مهم هست. ولی اینکه این عنوان دغدغه هر دو جریان سیاسی باشد یا نه، مدنظر هست. اصلاح طلبان با لحاظ کردن منافع ملی، چقدر می توانند به نشانه خود که همان بازگشت به عرصه سیاسی کشور است برسند؟

من به شخصه نتیجه گامی که اصلاح طلبان در مسیر مذاکره و گفت وگو برداشته اند را در جهت خیر و صلاح مملکت و تحقق منافع ملی می دانم. بنابراین اصلاح طلبان باید تلاش کنند که این بستر آماده شود و بزرگان هر دو طرف بنشینند و با هم به آنچه که صلاح کشور است بیندیشند و از تخریب، تخطئه، ناسازاگویی و تهمت پرهیز کنند.

به نظر شما این پیشنهاد در دوره جدید، چقدر از سوی اصولگرایان مورد استقبال قرار می گیرد؟

گذشته نشان داده که عملا این کار انجام خواهد گرفت و مذاکره اصولگرایان و اصلاح طلبان امکان‎پذیر هست. ولی توصیه ای که به نظرم مهم می آید پذیرش هرچه سریعتر این پیشنهاد از سوی اصولگرایان هست. حالا که اصلاح طلبان پیشنهاد مذاکره را داده اند من فکر می کنم که اصولگرایان باید سریعتر در این باره تصمیم بگیرند وگرنه کشور آسیب های جدی خواهد دید.

اخبار سیاسی – خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سیاسی | مذاکره | اصلاح طلب | پیشنهادات | اصولگرایان | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs