تلمبه زدن سیاره خورشید دانشمندان منظومه شمسی

تلمبه زدن: سیاره خورشید دانشمندان منظومه شمسی اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

به راحتی نگوییم مرتضوی گم شده|مرتضوی می‌تواند فرار کند؟|مجلس پیگیر گم شدن قاضی معلق شده

تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

عبارات مهم : ایران

به راحتی نگوییم مرتضوی گم شده|مرتضوی می تواند فرار کند؟|مجلس پیگیر گم شدن قاضی معلق شده

همه به دنبال سعید مرتضوی می گردند تا شاید پیدا شود و بتوانند مجبورش کنند تا دوسال محکومیتش را در بعد میله های زندان بگذراند ولی یه گفته سخنگوی قوه قضائیه هنوز گیرش نیاورده اند.

«سعید مرتضوی کجاست؟» این مهمترین پرسشی است که طی روزهای گذشته ورد زبان همه شده است و گاهی دست مایه طنازی ها اینترنت می شود و گاهی مبنای تحلیل حقوقی و سیاسی قرار می گیرد ولی پاسخی که تا امروز به این پرسش داده شده است تنها چند کلمه است آن هم از سوی همسر مرتضوی «تهران است ولی در منزل نیست»

تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

هرچه که هست، دادستان سابق پایتخت کشور عزیزمان ایران تبدیل به یک معضل شده است هست؛ چه آن وقت که زیر چتر حمایتی محمود احمدی نژا کز کرده بود و حتی جهت اثبات وفاداری اش با همکاری در رقم زدن یکشنبه سیاه مجلس تلاش کرد جهت دولت دهم برگ برنده ای دست و پا کند؛ چه امروز که با وجود حکم دو سال حبس به گفته محسنی اژه ای جهت اجرای حکم نمی توانند گیرش بیاورند.

از روز چهارشنبه که خبر گم شدن سعید مرتضوی در صدر اخبار نشست سیل تصویر العمل ها به این خبر به راه افتاد تصویر العمل هایی که اغلب رویکرد اعتراضی و انتقادی داشت. ولی در این میان راست گرایان یا همان اصولگرایان واکنشی همراه با احتیاط داشتند.

به راحتی نگوییم مرتضوی گم شده|مرتضوی می‌تواند فرار کند؟|مجلس پیگیر گم شدن قاضی معلق شده

شاید معذوریت داشته است

الهیار ملکشاهی که ریاست کمیسیون حقوقی و قضایی را بر عهده دارد این عنوان را طبیعی جلوه می دهد و می گوید:« در کشور ما روزانه تعدادی از افراد محکوم می شوند، محکومیت ارزش قطعی و ممکن است حکم ارزش اجرا یا با تاخیر اجرا شو در این رابطه هر کسی که محکوم می شود ممکن است بتواند چند روزی خود را مخفی کند»

ملکشاهی ضمن این که این گم شدن ها را طبیعی می داند و حتی اعتقاد است این پرسشها اعتماد مردم را به سیستم قضا خدشه دار نمی کند می گوید: « نمی دانم ایشان متواری شده است یا خیر، شاید معذوریتی داشته باشد.»

تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

به راحتی نگوییم مرتضوی گم شده

علی ادیانی نماینده اصولگرای قائمشهر راجع به گم شدن مرتضوی به خبرآنلاین گفت: این پدیده بسیار بدی است و اعتقاد دارم اگر این مباحث جهت افرادی که یا محکومیت دارند و یا می توان جهت سوء رفتارشان پرونده ای تشکیل داد که منجر به محکومیت قضایی می شود تکرار شود و به همین راحتی بگویند گم شده است اند یا مفقودالاثر شده است اند و نمی دانیم موقعیت مکانی ارزش کجاست به اعتقاد من در افکار عمومی مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

او ادامه می دهد: «متهمان فراری مانند خاوری و محکومان فراری مانند مرتضوی قطعا باید بر اساس قانون با آنها برخورد شود و آنجایی که قانون وظیفه مجازات کرد مجازات شوند»

به راحتی نگوییم مرتضوی گم شده|مرتضوی می‌تواند فرار کند؟|مجلس پیگیر گم شدن قاضی معلق شده

هرچند ادیانی از فرار مرتضوی دلخور بود ولی هنگامی که صحبت از رفتارهای دوگانه و برخوردهای دوگانه به میان آمد و ماجرای کربلا رفتن مرتضوی در وقت دادگاه به میان آمد بار دیگر این نماینده به کنج محافظه کاری خزید و گفت این را باید متولیان پرونده نظر بدهند و ما نباید وارد سیاسی کاری ها بشویم.

پیگیری از طریق کمیسیون

تصویر العمل اصولگرایانه به گم شدن سعید مرتضوی

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی راجع به گم شدن مرتضوی به خبرآنلاین گفت: اصولا طبق قانون قضای کشور عزیزمان ایران هنگامی که کسی تفهیم اتهام می شود باید از او قرار متناسب اخذ شود لذا در رابطه با پرونده مرتضوی مسئولیت با قاضی است که این تفهیم اتهام را کرده است و این قرار را اخذ کرده بلاخره باید هر طور شده است او را پیدا کنند.

او ادامه داد : با توجه به حساس بودن پرونده مرتضوی حتما جهت او قرار متناسبی صادر شده است بدهید معنا که وثیقه مورد نیاز باید گرفته شده است باشد. بنده نیز به عنوان یک قاضی نمی توانم بپذیرم که بگویند مرتضوی در دسترس نیست. این چه معنایی دارد؟

وقتی از نوروزی راجع به رفتارهای دوگانه پرسش کردیم اول این رویکر را یک رویکرد دوگانه خواند ولی به یکبار گویا متوجه حرفش شده است باشد عوض کردن رویه داد و گفت باید بررسی کنیم ببنیم چگونه بوده هست. او گفت: من خودم این عنوان را از طریق کمیسیون حقوقی و قضایی دارم پیگیری می کنم.

البته حسن نوروزی در صحبت هایش با ایسنا با تاکید بر اینکه «باید قوه قضائیه از طریق اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات مرتضوی را پیدا کنند» گفت که عدم دسترسی به مرتضوی قابل قبول نیست؛ آن هم در شرایطی که او نمی تواند فرار کند.

مرتضوی آبروی نظام را برد

ابوالفضل ابوترابی نماینده اصولگرای مردم نجف آباد نیز راجع به سعید مرتضوی به خبرآنلاین گفت: طبق قانون قاضی موظف است متناسب با جرم یک وثیقه ای از متهم بگیرد تا بعد ار جریان دارسی و صدور حکم متهم وادار شود به تحمل مجازات تن دهد. درحال حاضر مرتضوی ظاهرا در کشور عزیزمان ایران و پایتخت کشور عزیزمان ایران است ولی هنوز به اجرای حکم تمکین نکرده است و درخواست اعمال ماده 477 کرده هست. که در جلسه ای ما با مدیر قوه قضائیه ایشان صراحتا گفته است اعمال این ماده را تفویض کرده است به مدیرکل های استان ها.

او گفت: بر اساس این ماده پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع می شود لذا مرتضوی درخواست داشت که این پرونده به دیوان عالی برود که قرار بود این پرونده بررسی شود منتها باید آقای مرتضوی به اجرای حکم تن بدهد و بعد پرونده به دیوان برود چون اصل بر درست بودن رای صادره است.

ابوترابی با بیان اینکه به آقای مرتضوی توصیه می کنم خودش را جهت اعمال قانون معرفی کند گفت: متاسفانه ایشان انقدر از نظام هزینه کرده است و باعث خسران به نظام شده است دیگر آبروی نظام را تحت الشعاع قرار داده هست. بهتر است ایشان خود را معرفی و دو سال حبسش را تحمل کند؛ یک معذرت خواهی هم از مردم کشور عزیزمان ایران و خانواده مقتولین بکند که اینگونه برایش بهتر است.

پای بحث تخلف احمدی نژاد و مرتضوی به مجلس کشیده شد

احسان قاضی زاده هاشمی از دیگر نمایندگان اصولگرای مجلس است که هرچند ابا داشت راجع به عنوان مرتضوی صحبت کند ولی با این حال از یک پیگیری با خبرآنلاین صحبت کرد. او گفت: روز گذشته پرسش از وزیردادگستری از سوی تعدادی از نمایندگان مطرح شد که موضوعش پیگیری به پرونده تخلفات احمدی نژاد و آخرین اوضاع پرونده سعید مرتضوی هست.

به گفته قاضی زاده تا دیروز 30 نماینده این پرسش را امضا کردند.

البته آنطور که فاطمه سعیدی نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران و عضو هیات رئیسه فراکسیون گفته است گم شدن سعید مرتضوی جهت وزیر کشور هم دردسر شده است و قرار است او هم با پرسش سعیدی به صحن علنی بهارستان بیاید تا پاسخگوی سوالات باشد.

قصه پر غصه برخورد دوگانه

ماجرای سعید مرتضوی هیچگاه تنها در مقام یک پرونده معمولی نمی تواند در افکار عمومی جلوه گر شود به هر حال او زمانی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده و زمانی هم معاون دادستان کل؛ جهت همین است که همه چشم ها خیره به حکم برخورد دستگاه قضا می شود. درشرایطی که اخبار مربوط به خودکشی کاووس سید امامی از فعالان محیط زیست و استعفا کاوه مدنی موجی انتقادات را در اینترنت رقم می زند طبیعی است برابر گم شدن سعید مرتضوی تصویر العمل ها متفاوت خواهد بود و نمی توان مانع ذهن مقایسه گر شد. در این وقت عبدالکریم حسین زاده مدیر فراکسیون حقوق شهروندی لب به اعتراض باز می کند و می گوید: محل تاسف است که همزمان با فشار به کاوه مدنی، مرتضوی به آسانی از قانون فرار می کند.

خبرآنلاین /فائزه عباسی

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | قانون | پرونده | سعید مرتضوی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs